Dance dopust

Konec Avgusta sem zakljucil skiperazo - 12 tednov letos je mnogo vec, kot sem si zamislil - a stalnim strankam je kar tezko reci ne. Imam sicer se eno 4 dnevno konec Septembra in eno tedensko zacetek Okrobra - a bo bolj sproscene narave :).

Zal (ali pa k sreci) ne pisem dnevnikov skiperaz, da se kdo ne najde. Bi bilo ma marsikaj za napisat, to pa ja… :slight_smile:

No, skiperaze so se koncale, zdej je cas za moj dopust. Dance Lady caka v Verudi in spokam se nanjo v cetrtek popoldne. Tam okrog 15h odplujem, papa Veruda:

Ze takoj ob izhodu me pricaka zahodnik, jadra gor in via Porer cez 5:

To traja mimo Porerja se nekaj milj v Kvarner in potem crkne, cca. 5 milj ropota masina. Pred Unijam pihne sever (na uro po napovedi) in gladko odjadram mimo Unij in po zunanji strani Srakan.

Cez Kvarner me ne obeh straneh spremljajo nevihte, ena nad Riminijem:

Ena pa nad Rijeko:

Weather&Radar slika:

Ideja je cim nizje, me pa pretekle dni muci kaselj in temperatura. Utrujen sem, okrog Srakan se odlocim, da je dovolj za danes in grem v Artaturi. Pade tema, na ‘ovinku’ v Artaturi spustim genovo, z glavnim pa vztrajam globoko v zaliv.

Ne vidim nic, tema kot v rogu, malo me skrbi, da kakksen (charterist) nima prizgane sidrne lampe. Niti ne rinem globoko v zaliv, ustavim se nekje na sredini, 11-12m globine, fliknem skoraj 50m sidra, zategnem z 2500 obratov v rikverc in sem miren.

Skocim v morje in potem se mi da se lovit ribe - nalovim 4 Usate (spotoma jih scistim) in grem spat.

30 milj, 2 uri motor.

2 všečka

Petek je, vstanem zgodaj - danes me caka 50 milj do Sukosana (poberem posadko). Ponoci naj bi zacela burja, pa se vedno piha severnik. Meni je ok, ze na sidru dvignem glavno, odsidram in ugasnem motor. Jadram v pol-krmo in je super:

To traja nekje do Ilovika (grem po zunanji strani), za otokom crkne. Naredim si zajtrk, se dobro ne pojem in vidim iz Velbita burjo - aha sedaj pa bo. Skrajsam genovo, glavno pustim odprto. Res rukne prvih 5 min, potem se unese - leti pa ko pri norcih:

Mimo Silbe se gre, potem burja popusti in motoriram. Popecem si Usate, pojem 3, ena gre zal v morje. Okrog 14h pihne maestral, nastavim glavno (s preventerjem) in po Zadraskem kanalu letimo ko sneta sekira.

Na koncu piha cez dobrih 20, hitrosti so cez 7. Glavno je sicer hitrejse od genove na Dance, ko gre downwind, je pa slej ko prej treba v veter obrnit. Mal smo na ograjci. Zvezem v marini.

50 milj, 9.5 ur, 7 ur jadranje, ostalo moped.

1 všeček

V marini Dalmacija (btw, WCje imajo vrhunske!) poberem zensko posadko - ko na barko stopi zenska, si kapitan samo se na papirju (kdorkoli trdi drugace, laze!)

Naslednjih nekaj dni bo u izi - ali pac? :slight_smile:

GRemo skozi Zdrelac (spotoma Zdeneta pobaram, ce je slucajno kaj dvigoval jambor na Dance), a ne odgovori do casa in gremo vseeno spodaj:

In pridemo ven tudi na drugi strani:

Gremo skozi Proverso v Telascico:

Tam se zacuda da zmenit ‘za popust’. Kopanje v jezeru in obisk klifov - letos em bil tu ze vsaj 6x, pa so mi se vedno cool:

Ko se setamo pihne maestral, glavno gor in odjadramo kompletne Kornate kot ta veliki - leti pa tudi na polno:

Zvezemo pred konobo na Smokvici, ker piha bocno en kup firbcev caka, da kam ruknem, pa te srece nimajo.

Se hiter skok na soncni zahod:

Potem pa vrhunska, a zlata riba v pecici (cene so nenormalne):

1 všeček

A prav vidim Dušana na Elayi?

Yes. Par dni prej so jadrali iz Biograda na Palagruzo in nazaj - baje je ponoci na genaker letelo tudi 14. Tale E5 je res raketa.

Zjutraj zopet vstanem zgodaj, cakam na jutranji aladini, objavijo ga ob 6:45. Do Komize imamo 50 milj, en plan je bil, da razbijemo na 2 dni (Drvenik), a je jutranja burja prevec mikavna.

Startam ob 6:55, ob 7:10 je glavno gor. Takoj ko pridemo iza Smokvice zacne letet - vseskozi nad 7.

Moram okrog Kurbe Vele in gre kar ostro v burjo. Parkrat me reful poravna v veter - sem sam, avtopilot ne zmore in skacem od krmila do glavnega (popuscanje) in nazaj. Po Kurbi spustim vise manje lasko orco in gre ko sus.

(P.s.: kako so v tem jadranju spale, mi ni jasno!)

Svetilnik Blitvenica ein-zwei ostane za mano:

Naredim ze celih 28 milj.

Jadrabilna burja umre okrog 11:30, 2.5 ure motoriram, nato pride maestral, ki sicer prinese veter, a hkrati tecne bocne/rolalojce valove. Upalim jo bolj na Svetac, pa je boljse.

Potem z vetrom spustim na Komizo, kamor pridem okrog 16h. Hitro je bilo.

Vidi se, da je vikend in ni charteristov. Na pomolu nas je malo. (aja, pa se drago ni - 250 kuna???)

V Jastozeri ne razocarajo. BTW, luka dela do konca Oktobra, potem je dzabe. Ce se vezes na ribice.

1 všeček

Odlično! Krasna ruta in precej akcije.
Z Dance lady E333 je krasno jadrat, sploh če ji daš vetra :slight_smile: :stuck_out_tongue:

Zjutraj se zbudimo na Komizi, posada se odloci, da je (zaenkrat) 50 dnevnih milj dovolj. Da bomo bolj na izi, turisticno. Zato najamemo skuterje in gremo po Visu - Rukavac kava, Stoncica kopanje, mesto Vis pivo in nazaj na Komizo.

Pocasi se ze pozna, da (chartersko) jadralski sezoni zmanjkuje moci. Ob 14h se vrnemo na Komizo in sem edina jadrnica na mestni rivi (+2 ribiski).

Pred izplutjem se osvezimo ladijske zaloge in se na brzino spokamo - zunaj je ze maestral. Bye bye Komiza, lepa si, imam plan, da jo letos pred Novim Letom se 1x obiscem z jadrnico - seveda totalno izven sezone.

Odjadramo do Biseva, Modra spilja je ena najbolj skomercializiranih lukenj na jadranu in jo spustimo, gremo plavat v Medvedjo - tam ni zive duse.

Z maestralom v rit odplujemo do Stinive, kjer smo ob 16h in se tudi ze pozna, da guzve ni vec (o tako prazni fotki lahko poleti le sanjas).

Nad Grcijo in tudi juznim jadranom je ciklon, ki nevihte prinese tudi do Lastova. Pa se iz zahoda se nam pred vecer privlece oblak.

Na tej strani Visa je kar smotano se skrit pred nevihtami, odlocim se za preverjeno varianto na sidru (btw, sidra se na 5-8m, a je treba pazit, kam vrzes, ker na morsko-travnatih zaplatah relativno slabo drzi!) v zalivu Zaglav. Na 6 m vrzem 45m verige. Je pa krasno morje.

Oddingiramo na obalo in se ne dobro zvezem byboat, ko pihne in zacne dezevat. Ni panike, da bi hitel nazaj na barko, panika je, ko zvemo, da ni vec cevapcicev oz. sploh mesa - majstru je vse zmanjkalo. Posada pa lacna ko volkovi. Pocakamo pol ure, da neha padat in nazaj na barko. Odsidramo in na bojo pred Diamond beach pri Rukavcu. Tam pa le dobimo meso. Pojedina (no bolj popivanje) se zavlece pozno v noc.

Oblaki gredo stran in noc je mirna. Prebudimo se v se bolj mirno jutro, nikamor se ne mudi.

Zaradi ciklona nad juznim jadranom, ki se nikakor ne spoka stran, pade odlocitev, da se Lastova na tem jadranju ne gremo (celo noc je bilo od tam videti na stotine razelektritev).

Na obali Rukavca sta zrastli dve, sicer preveliki, a lepi vili. No, vsaj narejeno je v nekem kamnito-Dalmatinskem stilu.

Okrog 12h zacne maestral, odrinemo, za Visom smo sicer se malo v vetrovni senci.

A za otokom le potegne in imamo lepo, rang 6 kts brzine jadranje proti Paklenim.

V slabih treh urah smo v prelivu Marinkovac/Plenikovac, kjer je guzva do amena, a najdemo prostor za 30m verige v 5m morja za kratkotrajno kopanje.

BTW, za koliko ljudi je pa tale katamaran registriran? Le kaj na to porece lokalna kapetanija/policija…

Odsidramo in proti vetru odjadramo na severni del Paklenih, Luka Soline. Tam ima restavracija Paradiso boje, vendar letos berem, da je lastnik postal pohlepen in racuna in boje in se hrano. Zato se odlocim za sidro par 100m stran, obala hitro pada. najprej celo 3x poskusim na 8m z 30m verige, a Racna zacuda na prime. Nato imam tega dovolj in grem na 17m s 60m verige - sedaj pa bo. Oddingamo na obalo in na 45 min sprehod cez Paklene do Palmizane/Vinogradista, bankomat in stacuna delata, marina je pa 3/4 prazna. Vrnemo se na lep soncni zahod, vecer pa vseeno zakljucimo na odlicnih steakih v prej omenjeni restavraciji.

2 všečka

Zjutraj se nam spet nikamor ne mudi, cilj je le sever Solte oz. Uvala Sesula (in to z najboljsim razlogom!). Motoriral ne bom, cakam na maestral. Le-ta zacne sele okrog 13:30, odsidramo in se okrog Paklenih po severni strani pocasi odcjazimo proti Solti, ko veter le pojaca in smo spet na 6+ kts.

Pred Solto smo prehitro, veter pa piha bolj iz zahoda kot klasicen maestral, zato gremo se malo pojadrat do Malega Drvenika na kopanje. Morje pred rtom Kuknara (in zaliv) tam sta prekrasna. Pa se sredi sezone (preverjeno letos vsaj 5x) si vec ali manj sam.

Nato se spustimo nazaj do Solte v Sesulo pred istoimenovano konobo na najboljso hobotnico izpod peke na jadranu - res res toplo priporocam. Pred Maslinico nas pricaka se tale lepotica.

2 všečka

Zjutraj spet prelepo jutro, vec ali manj smo sami vezani z strikom na obalo.


Napoved je identicna vcerajsnji: popoldne maestral oz. zahodnik - glede na to, da je cilj Primosten bo smer vetra idealna, motoriral ne bom, zato je casa dovolj tudi za sprehod do in po Maslinici. Tam je doma tudi Schumaherjev Smooth Operator, a mu na zalost zadnjih 8 let ne koristi kaj dosti.

Ob 13h zunaj zacne veter, odvezemo in za takoj iz Sesule zacnemo z jadranjem. 19 milj do Primostena v celoti prejadramo, pridemo sicer pozno in so boje (pomol pa itak) zasedene.

Primostenski zaliv ‘pregovorno’ slabo drzi na sidru, ampak vetra vetra ne bo veliko, sidramo na globini 14m z 60m verige. Prime kot pes jeza.

Dan zakljucimo z sprehodom po Primostenu (meni osebno eno lepsih Hrvaskih obalnih mest). Primostenske parcele za posmrtnike so res na vrhunski lokaciji.

1 všeček

Noc je mirna, dan pa lep. V mesto zjutraj na travarico, spotoma se z marinerotom dogovorim za natocit vodo, ko bo na na gradski rivi kaka luknja (napoved je spet popoldanski zahodnik in se spet ne mudi). Ko oddingiram nazaj, se spomnim, da je voda tudi na pomolu za turisticne brodice na V delu Primostenskega zaliva in oddingiram tja, ter vljudno vprasam kapitana ene turisticne barke, ako ima voda. Gladko se mi zlaze, da nema. Ko se napokajo on odpeljejo, grem vseeno preverit in voda tece na polno. Odsidram, ter se vezem na pomol in nafilam do vrha.

Nato na bojo cakat na veter, ki se pojavi okrog 13h. Dvignem glavno ze na boji in odcikcakamo ven iz zaliva.

Cilj spet ni dalec, le 12 milj oddaljene Kaprije. Vetra sicer ni tolko kot pretekle dni, a vseeno dovolj za lezerno jadranje s polnimi jadri.

Prijadramo skoraj do pomola na Kaprijah, ker smo zgodaj tam, je se kar nekaj prostih mest.

Najprej se napotim na na bok ene od jadrnic na koncu pomola, a prihiti marinero (z popolnoma novim Rogovim Pony kolesom, na katerega je blazno ponosen!) in me napoti na drugo stran. Tam pa je zelo ozko med muringo in bocno parkirano kapetanijo in se najprej celo uprem, da tja pa ne bom lezel (ob bocnem vetru), pa potem vseeno sprejmem izziv in se brez dotika bokobranov za las stisnem mimo.

Popolne izlezavanje do bolova, ko vrocina popusti ogled Kaprij in potem solidni steaki v konobi Sanpjer

1 všeček

Zvecer se kapetanija odpelje, zamenja pa jih policija. Zjutraj ob svitu kurblajo tiste motorje in zraven kricijo, kot da so prvic na barki. Preden uspejo odropotat, zbudijo cel pomol. Ze 4 dan je napovedan zahodnik, kar nam seveda za povratek proti severu zelo ustreza. Jutri odlagam posado, zato je cilj 28 milj oddaljena marina Dalmacija. Ob 12h izplujemo in prakticno vse odjadramo, motor poje le prvih nekaj milj, da pridemo iza zavetja Kakana.

Nato je jadranje hitro, vseskozi blizu 6. Je pa prijetno, saj ni omembe vrednih valov.

V marini Dalmacija zvezemo malo pred 19h.

Posada se zjutraj izzseli, ostanem solo in moram do zvecer prit do 54 milj oddaljenih Nerezin, saj se zacne Novomeska regata in dobim regatno posadko. Napoved vetra je JZ, a v zelo malih brzinah. V praksi pa se tega ni, zato motoriram in je dosadno do amena, vetra ni nic.

Nekje v visini Oliba pihne popolnoma nenapovedan severnik, gasim motor in veselo jadram proti Losinju. Po treh urah ga postane premalo, palim motor in nekaj casa motoriram, potem pihne zahodnik, sicer vsegaskupaj nic, a dovolj za 2 vozla hitrosti pod jadri. Ker sem dovolj zgodaj, pac jadram skoraj do Nerezin.

Naslednje par dni NM regata, v nedeljo zjutraj pa pocakamo na Osorski most in odjadramo z burjo celo pot do Istre, kopanje v Porticu, nato pa izkoristimo se popoldanski maestral in spustimo jadra tik pred Verudo.

Lustno je bilo. :slight_smile:

3 všečke

Tole si pa kar dobro zvozil. :clap:

1 všeček