Vrnitev na Karibe

Po slabih 3 mesecih doma ali bolje rečeno na Jadranu, kjer sem preživel kar nekaj časa na različnih plovilih, sva se podala iz Ljubljane s Flix busom do Pariza in potem letela nazaj na Martinik. Upala sva, da naju Timy čaka v istem stanju kot sva ga zapustila. Pred 3 meseci sva pospravila palubo, kar pomeni, da sva snela vsa jadra, nekaj sončnih celic, tangun, sidro, gumenjak in motor, sprayhood, tendo in pa vetrne lopatice od generatorja ter vse skupaj spravila v podpalubje. Timy-ja sva pustila v Le Marinu na boji od marine, in za njo odštela 110€ na mesec. Ves čas odsotnosti sem spremljal aplikacijo Hurikan, vendar letos v tem času na tem področju ni bilo ničesar, česar bi se moral posebej bati. Z nekaj sreče sva brez težav in raznimi lokalnimi prevozi v večernih urah prispela na jadrnico. Pozna se, da so dnevi krajši, saj ob 18 uri zaide sonce, Martinik pa beleži tudi 6 ur časovne razlike nazaj. Nič kaj dosti se ni spremenilo v vmesnem času, le temperature so nekoliko višje, tako skozi dan konstantno beleživa 32 stopinj, čez noč pa se ohladi na 24, voda pa ima dobrih 31 stopinj, kar je za kakšno stopinjo še zame, ki sem zmrzjen preveč topla. Vse na jadrnici je počakalo kot sva zapustila, le podvodni del se je močno obrasel. Potrebno bo kar nekaj ljubezni in dela, da povrneva vse v prvotno stanje, saj se naju plesen in rja nista usmilila. Boje sicer kontrolirajo marineroti iz marine, sva jih nekajkrat tudi sama opazila, tako da je recimo za varnost kar dobro poskrbljeno. Veriga na kateri je boja je bila skoraj nova, se neobraščena, preveril sem celotno pred odhodom z masko, in tudi marinero mi je zagotovil, da jih redno menjajo. V zalivu, kjer leži marina imajo 3 področja z bojami, na katerih je vezanih nekaj 100 različnih plovil tudi večjih, kot so skoraj 60 čeveljska plovila in veliki katamarani. Nekaj dni že montirava nazaj stvari, da bo Timy kmalu pripravljen za plovbo. Zadnji dan preden sva zapustila bojo, sva si prvič na Karibih privoščila čisto pravo marino z vodo in elektriko, čisti luksuz. Še pred tem pa sva morala kupiti nov startni akumulator, saj zdajšnji ni več mogel zagnati motorja. Svojo slabost je pokazal že pred nekaj meseci, in vedela sva, da bova morala kupiti novega. Za nočitev, vodo in elektriko sva plačala 32€. Izkoristila sva elektriko in vodo, ker imava manjši pralni stroj, da sva preprala vsa oblačila, ki so nekatere dobila madeže plesni in se naužile plesnivega vonja. Tako so zopet vsa oblačila preprana, naužita svežega vonja, omare prebrisane in presušene. Nekaj več kot leto dni je kar sem pred odhodom delal zaščito podvodnega trupa, zato se je Timy le s težka premikal po vodni gladini. Trup je tako zaraščen, da sva dosegla samo 3 vozle namesto 6. Zapustila sva zaliv in se sidrala 2 milji stran pred St. Anne, katero je prijetno mestece, z ogromnim sidriščem globin nekje 5m. Tokrat je kar nekaj manj plovil kot pred odhodom, vendar še vedno z lahkoto naštejes 100 jamborov. Sidrala sva nekoliko bolj na odprtem, kjer sem se lotil čiščenja najprej propelerja nato pa še ostalega dela trupa. Na grobo sem očistil kar z pleskarsko žlico oziroma po domače s “špohtlom”. Po svoje sem bil presenečen kako lepo in z lahkoto gre umazanija stran. Tako sem v 2 dneh očistil približno 30 kvadratov, propeler pa sem z jekleno mrežico dodobra spoliral. Premaknila sva še bližje obali in Timy je že takoj lahko dosegel 5 vozlov. V naslednjih mesecih naju seveda čaka dvig iz vode, in narediva pravi tretma podvodnega dela. Plaže so na pol prazne, izbire imava dovolj, kje želiva preživeti najin čas. Plana točnega za naprej nimava, želiva si samo nadaljevati proti Pacifiku. Nekaj časa bova preživela tukaj in se sproti odločila kako in kaj bova naprej. Še vedno delam vloge, za kar priznam, včasih nimam več prave volje in tudi ogromno časa mi vzame vse skupaj, v kolikor pa vas zanima bom vesel, če se naročite na kanal http://www.YouTube.com/c/sailingtimy
Pišem tudi blog in ga objavljam na http://www.patreon.com/sailingtimy , ki pa je plačljiv. Nekateri od vas ste me povabili na pijačo, kavo, vendar enostavno res ne znese, saj je tak projekt veliko bolj zahteven kot sem sprva mislil. Namesto tega bom zelo vesel, če me podprete na Patreonu z izbiro enega od paketov, ki so na voljo. Občasno imava tam tudi video klepet v kolikor kdo želi kaj vprašati ali izvedeti iz prve roke.
Imava tudi svojo spletno stran, kjer dobite nekaj informacij o naju in o jadrnici http://www.sailingtimy.com
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika



Slika

Za enkrat toliko iz Karibov, ugoden veter in mirno morje vam želiva. Peter & Natalija

1 všeček

Veliko veselja pri jadranju po Karibih vama želim in dober veter.
LP Miran

1 všeček

Kako da je tako hitro prišlo do plesni? Kako se vama je pa zračila barka na boji?
Srečno in uživajta!

Dokler sva bila na jadrnici je bilo vse v redu, ko pa enkrat zapres vsa okna in so na voljo samo zracniki je to premalo. Cez dan se jadrnica, ki je zaprta segreje do 40 stopinj, nekaj vlage, in hitro se v omarah pojavi plesen na oblacilih, potem kaksni vzglavnikih… ni tako hudo, samo je pa potrebno vse preprati, posusiti ter prebrisati. Sedaj je vse zopet tako kot mora biti. Jadrnica je zopet zracna, vhod nikoli ne zapirava, saj v primeru dezja varuje sprayhood, okna pa zapirava ko odhaja kamorkoli. Okna so zaprta tudi, ce greva samo do obale in ni videti oblaka, kajti tukaj v trenutku privrihra ploha, kjer lahko pade kar nekaj dezja, vse skupaj pa lahko traja samo minuto. Vcasih pada vsakih 10 min dez po kaksno minuto, dovolj, da ti na hitro zmoci vse skupaj. Sicer pa smo v tropih, kar je tukaj normalno. Trenutno je cas, ko je veliko dezja, in veliko obvestil o mogocih hurikanih, ki na sreco gredo vedno mimo naju. Najblizje sva bila Fioni in Ianu, delezna pa sva bila vetra samo do 35 vozlov.
Hvala za lepe zelje :wink:





1 všeček

Mogoče bi moral kakšen aktiven solarni ventiltor namestiti - ker je res škoda da dobiš plesen, ko te ni:

1 všeček