Uvala Stiniva, Kornat

Lani sem prvič po spletu naključij pristal v zalivu Stiniva na otoku Kornatu.
Prijatelji so namreč izvedeli, da se tam dobi dobra janjetina izpod peke.

Pogled na “gostilno” iz barke:

Zaliv je res lep, prostora je za 5-6 plovil.

Ponudba je zelo omejena.

Ovce imajo svoje in se sprehajajo po hribu. Hrana je vsekakor zelo okusna.

Sprehodite se lahko ob “dolini” v kateri se izgleda nabere celo dovolj vode, da imajo manjše nasade sadja in oljk.

Večerni pogledi niso razočarali, pa čeprav gledaš proti severo-vzhodu.

Zaliv je odprt na severovzhod, zato se ga izogibajte ob burji ali tramontani, sicer pa nudi lepo zavetje in poseben mir.

2 všečka

Sem se spomnil, da imam še en posnetek njihovega krokarja, ki “dobar špila” :wink:

1 všeček

Vezanje samo na premec (ni globine)?

Ja, na koncu je bolj plitvo, pa še več se jih lahko zbaše. Ima pa dolge “plohe”, ki ti jih da na barko namesto pasarele.

Stniva je čudovito mesto. Tam smo prvič bili 15 let nazaj.
Bilo smo tam (tudi nočili) XX krat.
Ivan in njegova žena sta (bila) vedno prijazna.

Toda pozor.
Dobili so nalepko “Gustozi đir” revije “More”, kar jim je dalo krila.
Ko smo na zadnje bil tam, smo hoteli sredi dneva popiti po kozarec pijače.
Rekli so nam, da šnops imajo samo za tiste, ki bodo večerjali.
Po kozarec vina in kozarec vode so nam zelo nejevoljno prodali.

Čez teraso so potegnili tendo od plastične mreže. Po leti to pomeni, da ni zraka od nikoder. Namesto v prijetnem večeru uživaš v švicanju.

Slaven je njihov krokar Špiro. Živi v veliki kletki. Če mu zažvižgaš, reče “dobar”.

Kraj je res fantastičen. Zopet bomo probali iti tja. Morda so se malo ohladili…

1 všeček

Leta smo hodili tja. Kolikor vem pa je zadeva sedaj zaprta. Eden od bratov je umrl. Drugi pa šel v pokoj.

Ja, sem slišal, da so lansko leto zaprli. Vseeno je še vedno vredna obiska in sprehoda po otoku, verjetno pa ni več muringov.

Glede na to, kakšna sta bila videti brata, me izid ne preseneča. Žena je v orvih letih bila prijazna sto na uro, a je prijaznost z leti pešala…

Poleg Stinive je (že kar nekaj let) zaprta tudi Ropotnica (na zunanji strani Kotnata), ki je bila prav romantičen, tih kraj. Ata je bil car. Kot bi Hemnigway njega poslušal, kako je to, ko se boriš s 150kg težko tuno.

Kot to običajno konča, mlada generacija je (menda) raje oddala, kot da bi imela priveze in gostilno.

Lep pozdrav
Zlatko

1 všeček